Hoe lees ik een (korte) film met Lidewijde Paris, over 'The Dinner Party' (Iran)

Vertoning van de korte film, met een kijktip vooraf en een ontspannen gesprek na over de literaire aspecten van het verhaal.

Posterbeeld van 'The Dinner Party' (Iran, 2023), een korte film van Neda Jebelli.

Informatie

Datum en tijd zaterdag 25 januari 2025 20:15 tot 21:15 uur
Locatie Filmhuis - zaal 2
Prijs Jongeren t/m 30 jr 15,-
Regulier 35,-
Ooievaarspas 15,-
DenHaagPas 32,50.

Vol enthousiasme en humor pingpongde Lidewijde met de zaal over betekenissen, interpretaties en emoties. Vooraf gaf ze kijk-aanwijzingen zodat ze na de filmvertoning stapsgewijs met de zaal in gesprek kon gaan over het verhaal en hoe dat wordt verteld. Welke symboliek was er te zien en hoe interpreteerde je de titel van de film? Zat er een kantelpunt in het verhaal? En hoe stuurde de film onze emoties als kijker? Ze legde, waar dat van pas kwam, verband met literaire technieken en gaf voorbeelden uit bekende romans. Nederlands gesproken.

In de Iraanse korte film The Dinner Party is het verlovingsfeestje van haar dochter een meer dan stressvolle aangelegenheid voor Najibeh. Zij is de perfectionistische moeder in het hart van Neda Jebelli's levendige korte film.

Het gaat niet alleen om het verzorgen van haar gasten, maar ze moet ook omgaan met een familiegeheim en de politieke onrust die buiten haar deur woedt. De film speelt zich volledig af in de keuken, bij de vrouwen, achter de schermen van het feest, waar hun beleefdheden en etiketten langzaam afbrokkelen.

The Dinner Party is gebaseerd op de persoonlijke ervaringen van de schrijver/regisseur als tiener in Teheran tijdens de Groene Revolutie van 2009. In plaats van haar film midden in de protesten te situeren, wilde zij het bekijken vanuit een ander perspectief: de vrouwelijke, huiselijke ruimte. Binnen deze huiselijke microkosmos beginnen de machtsverschuivingen vreemd genoeg die van de buitenwereld te weerspiegelen. Het resultaat is een film met diepgang, die niet alleen functioneert als huiselijk drama maar ook als politieke stem.

The Dinner Party (2023, 13 minuten)
Regie: Neda JebelliIran.
Met: Nazanin Farahani, Shaghayegh Shourian, Sarah Sajjadi, Pooneh Parsaie.

Lidewijde Paris

(Emmen, 1962) is schrijver en journalist. Ze studeert Nederlandse taal en literatuur aan de Universiteit Utrecht. Vervolgens gaat ze aan de slag als journalist bij NRC. Later werkt ze als uitgever bij uitgeverijen als Querido, Ailantus en Nieuw Amsterdam. In 2016 richt Paris De Lees!ambassade op om het literaire lezen te promoten. Vanaf 2017 is zij ook werkzaam als radiopresentator bij AVROTROS en vanaf 2018 als boekenrecensent op bij Nieuwsweekend (Omroep MAX). In Filmhuis Den Haag presenteert ze met regelmaat Hoe lees ik een film? Ze publiceerde Hoe lees ik? (een toegankelijk boek met uitleg over literaire trucs), Hoe lees ik korte verhalen? en Een gedicht is ook maar een ding.
Lidewijde Paris - foto Joke van Vliet

Discover

25 augustus 2026

Codes

Jet Steinz over het Ezelsoor