Boek van mijn leven: Tommy Wieringa in gesprek met Abdelkader Benali

Over Treindromen van Denis Johnson.

Boek van mijn leven: Abdelkader Benali in gesprek met Tommy Wieringa, 24 januari, Writers Unlimited 2025.

Informatie

Datum en tijd vrijdag 24 januari 2025 20:05 tot 20:01 uur
Locatie Filmhuis - Studio A
Prijs UITVERKOCHT

Schrijvers vertelden over hun favoriete boek: het boek dat hen inspireert of raakt; het boek dat hun artistieke, morele of intellectuele kompas heeft gevormd. Kortom: het boek dat ze iedereen aanraden. Interview: Abdelkader Benali.

Tommy Wieringa vertelde over Treindromen, een indrukwekkende roman van net honderd pagina's van de Amerikaanse auteur van romans, verhalen en gedichten Denis Johnson (1949-2017). Het verscheen oorspronkelijk als verhaal in 2002 in The Paris Review en werd in 2011 als novelle uitgegeven. De Nederlandse vertaling verscheen in 2012.

Abdelkader Benali

(Marokko, 1975) is een veelbekroond schrijver, dichter, toneelschrijver en conservator. Zijn debuut Bruiloft aan Zee (1996) was meteen een succes. Voor zijn roman De langverwachte (2002) ontving hij in 2003 de Libris Literatuurprijs. De onderwerpkeuze van Benali is divers, maar sport en de migrant die zich nergens helemaal thuis voelt zijn terugkerende thema’s. Zo schreef hij romans over zijn grote passie - hardlopen -, over reizen (De weg naar Kaapstad, Oost=West, Zandloper) en over de culturele identiteit van de migrant (Bad boy, De stem van mijn moeder het daglicht). Zijn werk wordt internationaal uitgegeven. Recent publiceerde hij onder meer de roman Paradijsvogel boven de Hoge Woerd (2022) en Het andere verhaal (2022), een vertelling over zijn onderzoek naar 75 jaar Marokkaanse moderne kunst. Zijn nieuwe roman De opdracht van de Moor verschijnt in januari 2025.
Abdelkader Benali - foto: Merlijn Doomernik

Tommy Wieringa

(Goor, 1967) bracht een groot deel van zijn jeugd door op de Antillen. Hij brak in 2005 door met de roman Joe Speedboot. Met Caesarion (2009) schaarde hij zich volgens de pers onder ‘De Grootste Tien van de Nederlandse Literatuur’. In 2013 verscheen Dit zijn de namen, over de barre tocht van een groep vluchtelingen. Wieringa schreef het boekenweekgeschenk van 2014 en onder meer columns voor NRC en de Volkskrant. Hij gaf performances met muziek en poezie en maakte tv-programma’s. Hij publiceerde de verhalenbundels Dit is mijn moeder (2019), Totdat het voorbij is (2019), de bundel met columns Gedachten over onze tijd (2020), de roman Nirwana (2023) en de oorlogskroniek Konvooi (2024). Voor deze laatste roman reisde hij met een konvooi naar Oekraïne, dat hij steunt met zijn activiteiten voor Protect Ukraine. November 2024 was Joe Speedboot was geselecteerd als het cadeauboek van de campagne Heel Nederland Leest. In 2025 komt de verfilming van Joe Speedboot in de bioscopen.
Tommy Wieringa - foto Keke Keukelaar

Discover

25 augustus 2026

Codes

Jet Steinz over het Ezelsoor